COMMITTEES

 
who_edited.png

Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Birleşmiş Milletler'e bağlı olan ve toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapan örgüttür.
1945 yılında ABD’nin San Francisco kentinde toplanan Birleşmiş Milletler Konferansı, bu dönemde bütün halkların sağlığının, dünyada barış ve güvenliğin sağlanması açısından temel önem arz ettiğini kabul ederek Çin ve Brezilyalı delegelerin bir "Uluslararası Sağlık Örgütü" kurulması amacıyla toplantı düzenlenmesi oy birliğiyle kabul edilmiştir.
Gündem Maddesi: Aşılama Sürecindeki Yetersizilikler

Cumhuriyet Elitleri

 
Crisis-Committee.png

 Yıl 1923, Anadolu topraklarında bir İstiklal ayaklanması düzenlenmiş ve başarılı olmuştu. Önceki hantal imparatorluktan çıkan genç aydın ve zeki bir grup asker, bürokrat ve diplomat Mustafa Kemal adında bir paşanın etrafında toplanarak yedi düveli yenmiş ve Anadolu, Trakya ve Dersaadet Latin, Grek ve Anglo-Sakson’dan kurtarılmıştı. Zafer şenlikleri ile 29 Ekimde bir Cumhuriyet ilan edilmişti ancak, hiçbir şey belli değildi. Doğu’daki ağalık düzeni kırılmamış, Dolmabahçe’deki Halife kaldırılmamış, Dersaadetteki Fesler indirilmemiş, Enver Paşa daha ölmemiş, daha bir anayasa bile yazılmamıştı. Anadolu toprağının ve halkının kaderi ne olacak belli değildi, devlet ve millet  belirsizlikler denizi içinde yüzerken bir adam kutup yıldızı gibi parlıyordu. Cumhuriyetin Reisi Mustafa Kemal Atatürk. Bu komitede delegeler Türkiye Cumhuriyetini şekillendirecek ve Ata’dan sonraki Türk Reisi olmak için mücadele verecekler.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." Mustafa Kemal Atatürk

Gündem Maddesi: 1923-1939 Türkiye Cumhuriyeti

 

United Nations

Women Rights Committee

unw_edited.png

UN Women is the United Nations entity dedicated to promoting gender equality and the empowerment of women. UN Women assists UN Member States by setting global standards for achieving gender equality and working with governments and civil society to design laws, policies, programmes and services needed to ensure that the standards are successfully implemented to truly benefit women worldwide. The entity operates on a global scale to make the vision of the Sustainable Development Goals for women and girls a reality.

Agenda Item A: The Rise of Gender-Based Violence and Discrimination During COVID-19

la-casa-de-papel-logo.png

La Casa De Papel

Agenda item: Robbery at the Spanish National Mint 

A well planned group that wears Salvador Dali masks took over the spnaish national mint and took dozens of hostages. Spanish police forces highly alarmed upon this issue. The delegates will became the group and run the robbery senario. At the end is the thieves going to get caught or will they steal and run. The answer is in the committee.

P.S. This committee recommended to high experienced and huge fans of LCDP Series

 

 Roman Senate

 
1200px-Roman_SPQR_banner.svg.png

Agenda Item : General Situation of Romen Republic 

This committee aims to identify and solve the problems in Romen Republic by using Senate's power and nobility. 
In Romen History, Senate is the most powerful organ in Romen Republic. During the committee, Senators have to discuss and debate various problems and conditions.